Boşanma Avukatı Önerileri Boşanmada Parasal Etkenler


Bu makale 2015-08-25 11:55:14 eklenmiş ve 2409 kez görüntülenmiştir.
Av. Ozan Kayahan

Boşanma sürecinde beklenen veya beklenmeyen giderleri karşılayacak güçte olmanız kaçınılmaz olarak davanızın da başarısını arttıracaktır.

Boşanma sürecini planlayan bir kişi Öncelikle bir boşanma avukatı na baş vurmalı, en azından bir yıl dahi hiç gelir elde etmemesine rağmen geçinebilmelidir. Bilindiği gibi boşanma süreci , pek çok masrafın arttığı ve değişik masraf kalemlerinin ortaya çıktığı bir dönemdir. En başta avukatınıza ödenecek avukatlık ücreti ve dava masrafları , psikolojik destek almak için yapılacak ödemeler gelir. Eğer boşanmak isteyen eş , evini terk edecekse yeni ev kiralaması veya satın alması gerekecektir. Böyle bir dönemde , hazırda en az bir yılık masrafını bulundurmadan boşanma yoluna çıkmak ciddi bir risktir. Bunun yanında gelirleri de arttırmak da önemlidir. Boşanmak isteyen bir ev hanımının , bu süreçte çalışmaya başlaması buna bir örnektir.

Boşanmak isteyen bir hanımsa , çalışmıyorsa kendisi için eşinden boşanma davasında tedbir nafakası isteyebilir. Boşanmak isteyen bir hanım , boşanma davası açıldıktan sonra kendisi çalışsa dahi , çocukları için tedbir nafakası isteme hakkına sahiptir. Aile Mahkemeleri , tedbir nafakası talep edilmesi halinde , genelde boşanma davası açıldıktan itibaren 2-3 ay içinde tedbir nafakasına karar vermektedir. Tedbir nafakası ödeyecek eşin , ödememesi halinde nafaka alacaklısı eş , icra takibi ile tedbir nafakasını isteyebilir. Tedbir nafakasının icra takibine rağmen ödenmemesi halinde , nafaka ödememeden dolayı ceza davası açılarak , nafaka ödemeyen eşe hapis cezası çıkartılabilir. Tedbir nafakasının ödenmemesi ve tahsili için icra takibi ve ceza davasının açılması , nafakanın tahsili süresini uzatmaktadır. Bu durumda da boşanmak isteyen eşin geçinebilmek için elinde en az 1 yıllık paranın bulunmasını zorunlu kılmaktadır.

Boşanmak istemeyen ancak eşinden evi geçindirecek parayı alamayan hanımlar , Aile Mahkemesinde tedbir nafakası davası açarak kendileri ve çocukları için tedbir nafakası isteyebilirler.  

Ayrıntılı bilgi almak için Av. Ozan Kayahan'ın Resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. http://www.ozankayahan.av.tr/

Eğer eşler aynı çatı altında yaşıyorlarsa , boşanmak isteyen eş evden ayrılma konusunda da karar vermelidir. Boşanma davası açıldıktan sonra eşlerin uzun sayılabilecek bir dönem aynı çatı altında oturmaya devam etmeleri uygun olmamaktadır. Zira boşanma davasına bakan Aile Mahkemesi , bu durumu diğer hoşgörme , affetme olarak yorumlama ve boşanma davasını reddetme ihtimali vardır. Bu konuda Yargıtay’ımızın  pek çok kararı vardır. Boşanma (Aile) Mahkemesinin hala birlikte yaşamayı  hoşgörme – affetme olarak değerlendirmemesi için ayrı yaşamak önemli bir konudur.

Eğer bir eş ayrı yaşamak istiyorsa yaşayacağı yeni bir evi ve bu evin giderlerini ayarlamak mecburiyeti vardır.

Boşanmaya karar verdikten sonra boşanma hakkında daha fazla bilgi edinmek önemlidir. Bu konuda internette pek çok kaynak bulabileceğiniz gibi bir boşanma avukatından da danışmanlık alabilirsiniz. İhtiyaç durumunda psikolojik destek almanın da sayısız faydaları vardır. Daha fazla bilgi size daha iyi yön çizecektir. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Sponsor Bağlantılar
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Hur Gündem Haber Güncel Son Dakika Haberler
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Eğlence
Online Newspapers