ÇOCUK CİNSEL İSTİSMARI SUÇU


Bu makale 2016-11-03 01:04:48 eklenmiş ve 8394 kez görüntülenmiştir.
Av. Ozan Kayahan

Cinsel istismar suçu; bir yetişkinin çocuğa karşı cinsel anlamda yaklaşımlarda bulunmasıdır. Bukonuda çocuklar tamamen savunmasız oldukları ve bu suçun ne demek olduğunu dahi bilmeyecek birdurumdadırlar. Yani kendilerine karşı yapılacak bu gibi suçlarda ne olduğunu bilemezler. Bu konudaailelere çok iş düşmektedir. Aileler çocuklarını bu gibi suçlardan korumak için ciddi anlamdaçocuklarına öğütlerde bulunmalıdır. Kahramanmaraş'ta geçen basına yansıyan olayda bu suçunişlendiğini gördük. Aile olayın peşini bırakmamış ve şüpheli mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Ancakne var ki şüpheli 5 ay kadar tutuklu kaldıktan sonra mahkeme davada beraat kararı vererek sanığıtahliye etti. Aile ise bu duruma isyan ederek verilen kararın vicdanlarını yaraladığını söylüyor. Buradaailenin söylediği bir şey daha dikkat çekiyor.

Aile, medyada çıkan haberde bir avukatlarının olmadığınıda söyledi. Bu gibi durumlarda uzman bir ceza avukatının davaya katılması vicdanları yaralayan butahliye kararının verilmesini önleyebilirdi.Kahramanmaraş'taki bu olayın duyulmasının ardından ailenin hukuken yalnız kaldığı gerçeği vesanığın beraat etmesi toplumu üzdü. Haberin ardından ailenin bir televizyon programında söyledikleriise sevindirici oldu. Çünkü İstanbul'da görev yapan ceza avukatı Ozan Kayahan aileye hukuki destekvermek için girişimde bulunmuştu. Ailenin sesini duyurabilmesi ve davanın seyri açısından bu iyi birhaber oldu. Peki çocuğa karşı cinsel istismar suçu nedir? Birçok davranış cinsel yönden istismarkapsamında değerlendirilebilir. Günümüzde, çocuklara yönelik cinsel istismar ve taciz gibi suçlarla okadar çok karşılaşıyoruz ki yasaların ciddi anlamda ağır cezalar vermesini istiyoruz.

Türk CezaKanununda, çocuğun cinsel yönden istismarı suçu şöyle ifade edilmiş. 1- Çocuğu cinsel yöndenistismar eden kişi, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Cinsel istismar deyiminden;a) Onbeş yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukukî anlam ve sonuçlarınıalgılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış, b) Diğerçocuklara karşı sadece cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarakgerçekleştirilen cinsel davranışlar anlaşılır. 2- Cinsel istismarın vücuda organ veya sair bir cisimsokulması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda, sekiz yıldan onbeş yıla kadar hapis cezasınahükmolunur.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Sponsor Bağlantılar
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Hur Gündem Haber Güncel Son Dakika Haberler
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Eğlence
Online Newspapers